DNS ayarlarımı Ubuntu server'da nasıl yapılandırabilirim?

Göre bu sayfa basit görünüyor. Ancak, /etc/bind Ubuntu 12.04.3 LTS sunucusunun varsayılan kurulumunda mevcut değildir.

Peki, başka bir yazılım yüklemeden, dns'yi nasıl yapılandırabilir ve ubuntu sunucusunda dnsmasq'ı nasıl kaldırabilirim? Oldukça aşinayım sudo &amfi; nano.

DNS Sunucularını Ayarlama

Yapılandırmanız gerekir /etc/network/interfaces DNS sunucunuzu komut satırı üzerinden değiştirmek isterseniz dosya.

Böyle bir şeye benzemeli.:

# The loopback network interface  auto lo  iface lo inet loopback  # The primary network interface  auto eth0 iface eth0 inet static  address 192.168.X.Xnetmask 255.255.255.0gateway 192.168.X.Xdns-nameservers X.X.X.X 

Birden fazla DNS sunucunuz varsa, her biri arasına boşluk eklemeniz yeterlidir:

dns-nameservers X.X.X.X Y.Y.Y.Y Z.Z.Z.Z

Sadece Xs, Ys ve Zs'yi seçtiğiniz DNS sunucularının kendi ıp'lerinizle değiştirin ve bu yapıldığında ayarları güncellemek için bu komutu çalıştırın:

sudo ifdown eth0 && sudo ifup eth0

Umarım bu yardımcı olur!

Ancak, Ubuntu'nun daha yeni bir sürümündeyseniz, şunları kullanıyor olabilirsiniz resolvconf (/etc/resolv içeriğini yöneten bir paket.conf).

Yeniden başlattıktan sonra kaldırılmayacak dns ad sunucularını ayarlamak için

sudo nano /etc/resolvconf/resolv.conf.d/base 

hoşlanmak

nameserver x.x.x.xnameserver x.x.y.y

Ve bundan sonra sadece yap

sudo resolvconf -u

Ağ Yöneticisi TUI: nmtui

Yanında bu alternatif kullanarak nmcli connection edit bir tane daha isteyebilirsin. ncurses ile yaklaşım nmtui, cüce CLIsenin alternatif nm-connection-editor.

screenshot nmtui main window

screenshot editing a connection

Not: Bu anwer Ubuntu Masaüstü ile daha fazla ilgilidir, ancak o zamandan beri uygun soru bunun kopyası olarak işaretlendi (yanlış, IMO) Buraya gönderiyorum.

İtibariyle 20.04 Odak Fossa, Ubuntu Sunucu kullanır systemd-çözüldü ad sunucusu yapılandırmasını yönetmek için. /etc /çözüm.conf statik bir dosyadır ve düzenlenmemelidir.

Çözümleyicinizi yapılandırmak için netplan yapılandırma dosyanızda şu şekilde ayarlarsınız:

network:  version: 2  renderer: networkd  ethernets:    enp0s25:      addresses:        - 192.168.0.100/24      gateway4: 192.168.0.1      nameservers:          search: [mydomain, otherdomain]          addresses: [1.1.1.1, 8.8.8.8, 4.4.4.4]

Netplan sisteminin nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi için Ubuntu makalesine bakın ağ yapılandırması.

Sunucudaki DNS girdilerini nasıl yapılandıracağınızı değil, bir DNS Sunucusunu yapılandırma kılavuzunu okuyordunuz. Okumanız gereken kılavuz şu şekildedir: (https://help.ubuntu.com/12.04/serverguide/network-configuration.html#name-resolution )

Bence burada daha iyi bir cevap var linux - How do I set my DNS when resolv.conf is being overwritten? - Unix & Linux Stack Exchange - temel olarak dhcp ayarlarınızı, şu anda kullandıklarınızın önünde bir sunucuyu “önceden göndermek” için geçersiz kılabilirsiniz. Bu, yalnızca yeni sunucuya güvenmek zorunda olmadığınız için güzeldir, yalnızca aramalar için öncelik verirsiniz.

Ayrıca bir göz atın Dnsmasq - Community Help Wiki . bınd bir ad sunucusudur. Sunucunuzda ad sunucusu işlevine ihtiyacınız varsa, bir ad sunucusu yüklemeniz gerekir. Neyi başarmaya çalıştığınızı tarif edebilmeniz size yardımcı olacaktır.

Başka bir cevap hakkında yorum gönderecek temsilcim yok, ancak Nullet’in 17 Eylül 2013’teki cevabına cevaben bu benim için işe yaradı. Yönlendiricimle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyordum (ucuz, ISS bir tane sağladı). Ayrıca dns-nameservers satırında * genel dns’nin ıp’sini kullanmanız gerektiğini de belirtmekte fayda var.* Büyük olasılıkla yönlendiricinizde bulunan dns’nin yerel adresini kullanmayın. Yönlendiricimdeki DNS’E bağlanıyordum, bilinmeyen bir nedenden dolayı sunucumla çalışmıyordu. Bunun yerine, yönlendiricimdeki DNS’İN bilgilerini nereden aldığını öğrendim ve dn’yi ayarladım

İlgili: Çözümlendiğinde dns’mi nasıl ayarlayabilirim.conf üzerine yazılıyor mu?.