Giriş yaparken uygulamaları otomatik olarak nasıl başlatabilirim?

Oturum açtığımda bir uygulamanın otomatik olarak başlatılmasını nasıl sağlayabilirim?

20.04 ve sonrası

1. Varsayılan yükleme henüz yapılmadıysa gnome-startup-applications

2. "Başlangıç Uygulamaları" nı arayın ve açın;

screenshot

3. ekle 'yi tıklatın komutu girin uygulamanızı terminal'den çalıştıracağınız seçenekler de dahil olmak üzere (standart olmayan bir konumdan çalışıyorsa tam yolu vermeniz gerekebilir)

screenshot

• Bu bir katacak .desktop dosyanızda ~/.yapılandırma / otomatik başlatma

screenshot

14.04 ve sonrası

1. Çizgiyi aç ve ara "Başlangıç Uygulamaları"

screenshot

2. Şimdi tıklayın Eklemek ve uygulamayı çalıştırmak için komutu verin. Bu bulunabilir Ana Menü yüklüyse (aşağıya bakın)

Ana Menüyü Kullanma (alacarte) belirli bir programı çalıştırmak için terminal komutunu bulmak için:

1. Öncelikle 'Ana Menü' programını açın (yazın Menu çizgide)

2. Şimdi başlangıçta eklemek istediğiniz programı seçin ve özellikler'i tıklayın.

3. Şimdi bu programın komutuna dikkat edin.

GUI olmayan yaklaşım

İleri düzey kullanıcılar manuel olarak bir .desktop dosyala ~/.config/autostart kullanıcı oturum açtıktan sonra uygulamaları çalıştırmak için. Bu, aşağıdaki içeriğe sahip olabilir:

[Desktop Entry]Type=ApplicationName=<Name of application as displayed>Exec=<command to execute>Icon=<full path to icon>Comment=<optinal comments>X-GNOME-Autostart-enabled=true

Bu dosyayı yürütme izni vermeniz gerekebilir.

11.04 ve daha yenisi için buraya bakın: Giriş yaparken uygulamaları otomatik olarak nasıl başlatabilirim?

Eski sürümler için: Başlangıçta çalıştırmak istediğiniz program Uygulamalar menü, içine sürükleyip bırakabilirsiniz Başlangıç Uygulamaları listeye eklemek için pencere.

enter image description here

1. Başlangıç uygulamalarını Dash'tan başlatma

screenshot

2. Başlangıç Uygulamaları üzerine tıklayın

screenshot

3. Ve sonra ekle'ye tıklayın

screenshot

4. Programın adını yazın, komuta gidin ve ekle'yi tıklatın.

Ek: İşte Guake'i otomatik başlatmak için kullandığım bir örnek (Yakuake'nin Gnome sürümü):

Bunu 'komut' kutusuna yaz.

sh -c "sleep 120s; guake"

Bu, guake'i otomatik olarak başlatır, ancak bunu yapmadan önce 2 dakika bekler. 120'yi istediğin gibi değiştirebilirsin.

14.04 ve 16.04 için

Çizgi içinde Başlangıç yazın ve Başlangıç Başvuru formunu orada çalıştırın

screenshot

Ve sonra sadece adımların geri kalanını takip edin.

Ubuntu'yu başka bir dilde kullanıyorsanız, "başlangıç" ın doğru programı bulamayabileceğini lütfen unutmayın. Kendi dilinizde başka bir arama yapmayı deneyin.

Hem Unity hem de Xfce4, başlangıç uygulamalarını kontrol etmenizi sağlayan GUI programlarına sahiptir.

Birlik için:

>Xfce4 Başlangıç aracı için Ayarlar Oturumu ve Başlangıç'ta kullanılabilir

Resim Xubuntu Geek'in izniyle xubuntugeekcomment

GUI istediğiniz şey değilse ve istediğiniz daha ileri kontrol ise, o zaman koyabilirsiniz .desktop içindeki dosyalar ~/.config/autostart/ Xfce4 için dizin ve bir .desktop dosyala ~/.config/autostart unity'nin kullanıcı oturum açtıktan sonra uygulamaları çalıştırması için.

Oluşturma konusunda daha fazla yardım almak için bu soruyu kontrol edin .desktop dosyalar:

Ayrıca, bir başlangıç uygulamasının yalnızca XFCE'DE başlatılmasını istiyorsanız, ancak Unity'de başlatılmamasını istiyorsanız, satırı koymanız gerektiğini unutmayın OnlyShowIn=XFCE in the .desktop dosya. O OnlyShowIn=Unity sadece Birlik uygulaması için.

Bir CLI üzerinden başlatmak isteyebilirsiniz:

$ gnome-session-properties

(sadece GNOME'U çalıştırmıyorsanız;))

$XDG_CONFIG_DIRS / autostart dizinine bir göz atın:

$ echo $XDG_CONFIG_DIRS/autostart/etc/xdg/xdg-kde-plasma:/usr/share/upstart/xdg:/etc/xdg/autostart

bu örnekte 3 dizin olduğunu söylüyor. Nautilus girişini budamak istedim.

sudo rm /etc/xdg/autostart/nautilus-autostart.desktop

aksi takdirde, ekleyebilirseniz, bir tane oluşturun. Masaüstü girişi dosya: sudo touch /etc/xdg/autostart/my-shell-autostart.desktop bu içerikleri ekleyin:

[Desktop Entry]Name=fooTerminal=falseExec=/path/shell.shType=ApplicationIcon=/path/icon.pngCategories=Utility;

GNOME Başlangıç Uygulamasını kullanabilirsiniz. enter image description here

Ekle düğmesini tıklatın ve istediğiniz uygulamayı açmak için tam komutu ekleyin. Komutun yolunu bilmiyorsanız, şunları yapabilirsiniz

hangi isim_of_command

BİRLİK Talimatları ile Ubuntu 13.10

Bunu gerektiren bir komutla yapmak için sudo bu biraz zor.

Benim durumumda, komutu kullanarak PSMOUSE sürücüsünü devre dışı bırakmak istedim sudo rmmod psmouse rastgele kendini gösteren bir fare tıklaması sorununu önlemek için. Görmek Linux'ta Fare ve Dokunmatik Yüzey ile Uğraşmak Donuyor bu sorun hakkında daha fazla bilgi için. Her botta girmekten yoruldum.

Kurulumumda, ~/.config klasörde bir klasör yoktu. otomatik başlatma alt klasör, ben de bir tane oluşturdum. Bu benim Başlangıç Uygulamaları Tercihleri kaydedilecek ayarlar.

Gizli başlangıç uygulamalarının görünürlüğünü değiştirmek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

Onlara göstermek için :

sudo sed -i 's/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g' /etc/xdg/autostart/*.desktop

Onları saklamak için :

sudo sed -i 's/NoDisplay=false/NoDisplay=true/g' /etc/xdg/autostart/*.desktop

Komutunuzu yukarıdaki mesajlara göre yapılandırın Başlangıç Uygulamaları Perferences pencere.

Name:    Fix MouseCommand: sudo rmmod psmouseComment: Fix Mouse

O zaman düzenlemelisin /etc/sudoers dosya kullanımı sudo visudo. Aşağıdaki bilgileri içeren bir satır ekleyin:

username ALL=(ALL) NOPASSWD: /sbin/rmmod

Bu satırı ile başlayan satırın altına girmelisiniz %yönetici. Satırımı sonuna ekledim. file.It olduğunu önemli kullanmak sudo visudo bu dosyayı bir hata yapmak olarak düzenlemek, herhangi bir şeyi yapabilmenizi engelleyecektir. sudo hiç komut yok. Bu durumda, kurtarma modunda önyükleme yapın ve düzenlemelerinizi geri alın, ardından kullanmayı deneyin sudo visudo.

Not:
Başlangıçta komutumu dolaylı olarak çalıştırmak için bir bash betiği kullanmayı denedim, ancak bu işe yaramadı. Koymak zorundaydım. sudo rmmod psmouse doğrudan içinde Başlangıç Programını Düzenle pencere.

Ubuntu 12.04 için,

1. Başlangıç Uygulamasını sağ üst menüden başlatın

2. Ekle'ye tıklamadan, Dash'i açın ve başlangıçta çalışmasını istediğiniz uygulamayı yazın, örneğin Skype

3. Uygulamayı Başlangıç uygulaması penceresine sürükleyin. Çizgi pencereleri uygulamanızı dışarıya sürükleyemeyeceğiniz kadar büyükse, sol üst köşedeki pencereyi geri yükle düğmesini (önceki resimde gösterilen) kullanın. Son liste şuna benziyor:

http://imgur.com/G60wbOJ

Ayrıca, kullanıcı oturum açtıktan sonra çalışacak uygulamaları başlatmak için bir toplu iş dosyası koymak....alan Komutundaki uygulamaları başlat komut satırına yazın:

gnome-terminal  -e  "/batch-path/batch-name.sh" 
  • gnome-terminal: geçerli kullanıcı ayrıcalıklarıyla kullanıcı oturum açtıktan sonra terminali açma
  • -e: toplu iş dosyasını yürütmek için terminal ayarlama
  • /batch-path/batch-name.sh: toplu tam yol ve tam ad mı

Bayrağı ayarlamak için dosya toplu iş izinlerinden daha fazlasını unutmayın Dosyanın program olarak yürütülmesine izin ver -e doğru üzerinde.