İzin reddedildi, root musun?

Terminali kullanarak programları yüklemeye çalıştığımda bu hatayı alıyorum:

home@ubuntu:~$ apt-get install myunityE: Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock - open (13: Permission denied)E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?

Ayrıca terminali kullanarak güncellemeleri yükleyemiyorum.

Çözüm, hata mesajını okumaktır: sen root musun?. Kullanmak sudo kök ayrıcalıklarına sahip bir komutu çalıştırmak için: sudo apt-get update

Göre terminal kullanımıyla ilgili topluluk belgeleri,

sudo: Yükseltilmiş Ayrıcalıklara Sahip Komutları Yürütme

1. Aşağıdaki komutların çoğunun aşağıdaki komutlarla ön plana çıkarılması gerekir: sudo emretmek. Bu, ayrıcalıkları geçici olarak kök kullanıcı yönetim düzeyine yükseltir; bu, kullanıcı hesabınıza ait olmayan dizinlerle veya dosyalarla çalışırken gereklidir. Sudo kullanırken şifreniz istenecektir. Bu komutu yalnızca sudo (yönetimsel) ayrıcalıklarına sahip kullanıcılar kullanabilir. Yapmalısın asla grafik uygulamalarını Root olarak başlatmak için normal sudo kullanın (Lütfen bkz. Köksudo sudo'yu doğru kullanma hakkında daha fazla bilgi için.)

Bu nedenle, apt-get yazılımı yüklediğinden ve böylece sistemi etkilediğinden, aşağıdakileri kullanmanız gerekir sudo kendinize yönetici ayrıcalıkları vermek için komut verin.

Bu nedenle, komut olmalıdır sudo apt-get install myunity

Sisteminizi güncellemek istiyorsanız, çalıştırın

sudo apt-get updatesudo apt-get dist-upgrade

Bu, sisteminizin paket veritabanını güncelleyecek ve ardından yükseltmeleri yükleyecektir.

Herhangi bir yönetim görevini çalıştırmadan önce: sistem genelinde tercihleri yükleme, kaldırma, değiştirme vb. olmak zorundasın root. Bu özellikle aşağıdakiler için geçerlidir apt-get. Mesajın kendisi size sorunun nerede olduğunu söyler:

sen root musun?

Eğer sen değilsen root, bu install komuta hiç işe yaramayacak.

Bunu düzeltmenin yolu sudo komuttan önce:

➜  ~  apt-get updateE: Could not open lock file /var/lib/apt/lists/lock - open (13: Permission denied)E: Unable to lock directory /var/lib/apt/lists/E: Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock - open (13: Permission denied)E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?➜  ~  sudo apt-get updateFetched 616 kB in 25s (23.9 kB/s)

Fark edebileceğiniz gibi, kullandığımda sorunsuz bir şekilde tamamlandı sudo. Eğer varsa open (13: Permission denied) olmadığınızdan neredeyse emin root ve kullanmanız gerekir sudo.

İle deneyin

sudo apt-get update 

Hala kilit hatası alıyorsanız bu komutu deneyin, işlem detayını verecektir

ps -e | grep -e apt -e adept | grep -v grep

Ardından işlem kimliğini kullanarak işlemi öldürün ve ardından update komutunu yürütün

Ve ayrıca sorununuzu çözecek bu dosyayı silebilirsiniz

rm /var/lib/dpkg/lock 

sadece koş

sudo apt-get update

sudo, süper kullanıcı olarak çalıştırmak içindir

Sadece hata çıktısını okuyun: are you root? çünkü değilsin. Normal bir kullanıcı olarak paketleri yüklemek için yeterli ayrıcalığa sahip değilsiniz.

Hazırla sudo ayrıcalıkları yükseltmek için komuta. Hesabın çalışacak sudo ayrıcalıklarına sahip olması şartıyla.

Bu hatayı aldım ve benim durumumda kaldırmak zorunda kaldımnoexec üzerinde /var içinde /etc/fstab

CentOS, Fedora ve Alpine Linux'umda iyi çalışıyor

Sudo apt-get güncellemesini deneyin

Bu yinelenen, aynı hata değil, farklı nedenler.

Ayrıca bakınız apt - Permission denied, are you root? - Ask Ubuntu

apt-get update’i çalıştırırken guı güncelleme yöneticinizin açık olduğunu ve apt-get update’i kullanmadan önce süper kullanıcı olmanız veya sudo kullanmanız gereken bir şey olduğunu düşünüyorum

Bu bilgisayara sahip misiniz, eğer evet ise, herhangi bir kurulumdan önce kök sahibi (** sudo **) olarak göstermeniz gerekir, lütfen

@AvinashRaj Bu şeyleri çözüyor ama iyi bir strateji değil. Bunu daha önce root olmadan yapabilirdim ve aslında docker konteynerleri oluşturmak her zaman sudo kullanmıyor