Mysql'i nasıl kaldırabilirim?

Mysql'i kullanarak yükledim sudo apt-get. Şimdi onu sistemimden kaldırmam gerekiyor.

Bunu nasıl yapabilirim?

Artık mysql'e ihtiyacınız olmadığını ve önemli veritabanlarınızın yedeğini aldığınızı varsayıyorum. Önemli MySQL veritabanlarınızın yedeğini almanızı öneririm.

Not: Tüm mysql verileriniz kaybolacaktır.

Önce MySQL hizmetinin durdurulduğundan emin olun.

sudo systemctl stop mysql

Mysql'le ilgili tüm paketleri tamamen kaldırın.

sudo apt-get purge mysql-server mysql-client mysql-common mysql-server-core-* mysql-client-core-*

MySQL yapılandırmasını ve verilerini kaldırın. MySQL yapılandırmanızda veritabanı konumunu değiştirdiyseniz, değiştirmeniz gerekir /var/lib/mysql ona göre.

sudo rm -rf /etc/mysql /var/lib/mysql

(İsteğe bağlı) Gereksiz paketleri kaldırın.

sudo apt autoremove

(İsteğe bağlı) Apt önbelleğini kaldırın.

sudo apt autoclean

yukarıdaki tüm çözümler doğrudur, ancak aşağıdakileri yapmaya çalışırdım:

sudo apt-get kaldır --mysql'i temizle*sudo apt-get autoremovesudo apt-get autoclean

Bu, mysql ile ilgili tüm paketleri kaldıracaktır.

Bu, mysql 5.6'yı ubuntu 15.04'ten kaldıracaktır

sudo apt-get remove --purge mysql-server mysql-client mysql-commonsudo apt-get autoremovesudo apt-get autocleansudo rm -rf /var/lib/mysqlsudo rm -rf /etc/mysql

Öncelikle mysql sunucunuzu hizmetten durdurmanız gerekir.

sudo service mysql stop

Sonra kaldırmak için tasfiye komutunu kullanabilirsiniz

sudo apt-get purge mysql-server mysql-client

Not: yukarıdakiler paket listenize dayanmaktadır. Hem sunucu hem de istemci yükledim. Bu sizin convineient için olacak

Ubuntu'yu pek kullanmıyorum ama denemeniz gerektiğini düşündüğüm şey benim yaptığım şey.

Bunu ilk önce komut satırına yazdım : sudo apt-get remove --purge mysql-server mysql-client mysql-common,

ardından bunu aşağıda takip ettik : sudo apt-get autoremove

ve sonunda şunu yazdım : sudo apt-get autoclean.

Kaldırıldığını gördüm.

MySQL kök şifresini unuttum ve sıfırlamam gerekiyordu.Denedim bu ama işe yaramadı çünkü sürekli "günlük yazamıyorum" falan diyordu.

Benim çözümüm mysql'i Ubuntu 13.10'dan tamamen kaldırmak ve yeni yüklemekti.

sudo apt-get remove --purge mysql-server mysql-client mysql-commonsudo apt-get autoremovesudo rm -rf /var/lib/mysql

Son komutu çalıştırmak zorunda kaldım çünkü Ubuntu bazen hepsini temizlemeye çalışsanız bile bazı lib'leri saklıyor.

Şimdi, MySQL sunucusunu ve istemcisini yüklemek için bu komutu kullanıyorum:

sudo apt-get install mysql-client mysql-server

Denediğimde sudo apt-get purge mysql* işe yaramadı.

Tasfiye mysql5name ile:

sudo apt-get purge mysql-*

Sonra temizlik için:

sudo apt-get autoremovesudo apt-get autoclean

Mysql'i tamamen kaldırın:

sudo -iservice mysql stopkillall -KILL mysql mysqld_safe mysqldapt-get --yes purge mysql*apt-get --yes autoremove --purgeapt-get autocleandeluser --remove-home mysqldelgroup mysqlrm -rf /etc/apparmor.d/abstractions/mysql /etc/apparmor.d/cache/usr.sbin.mysqld /etc/mysql /var/lib/mysql /var/log/mysql* /var/log/upstart/mysql.log* /var/run/mysqld ~/.mysql_historyupdatedb

Dayalı bu cevap ve diğerleri...

Bunu deneyin, Mysql'in her bir dosyasını sisteminizden tamamen silecektir:

sudo service mysql stop  #or mysqldsudo killall -9 mysqlsudo killall -9 mysqldsudo apt-get remove --purge mysql-server mysql-client mysql-commonsudo apt-get autoremovesudo apt-get autocleansudo deluser -f mysqlsudo rm -rf /var/lib/mysqlsudo apt-get purge mysql-server-core-5.7sudo apt-get purge mysql-client-core-5.7sudo rm -rf /var/log/mysqlsudo rm -rf /etc/mysql