Terminalden nasıl çıkış yapabilirsiniz?

Sizi geçerli masaüstü oturumunuzdan çıkarıp oturum açma ekranına geri götürecek bir terminal komutu var mı?

11.10 ve üzeri

gnome-session-quit

11.04 ve önceki sürümler

dbus-send --session --type=method_call --print-reply --dest=org.gnome.SessionManager /org/gnome/SessionManager org.gnome.SessionManager.Logout uint32:1

(ile alt textTarafından, görmek cevabı "Sudoer ayrıcalıkları olmadan yeniden başlatılıyor mu?" daha fazla dbus iyiliği için!)

veya alternatif olarak, şunları kullanabilirsiniz

gnome-session-save --force-logout

--force-logout aksine sadece --logout kullanıcıdan kaydedilmemiş belgelerle vb. İlgilenmesini istemez.

en kolay yol bu mu? sudo oturumu kapatma gibi basit bir satır komutu yok mu?? Bunları asla hatırlamayacağım.

Evet, çıkış adı verilen bir komut var, ancak Terminalle ilgili. gnome-session-save, aslında oturumu kapatan programdır. gnome-session tabii ki öldürebilirsin, ama bu çıkış olarak nitelendirilemez. :-)

Ayrıca, bu komutların root olmanızı gerektirmediğine dikkat edin.

Her zaman bir tane ekleyebilirsiniz diğer daha kısa bir komuta sahip olmak istiyorsanız sisteminize.

Açık ~/.bash_aliases bir metin düzenleyiciyle veya orada değilse oluşturun ve buna benzer bir şey ekleyin:

alias logout-gnome="gnome-session-save --force-logout"

(.bashrc, her yeni çalıştırıldığında çalıştırılan bir komut dosyasıdır. sanal terminal başlatıldığında, tüm kalıcı takma adlarınızı orada ayarlamanız gerekir, ayrıca bkz.: Kalıcı bir "takma ad" nasıl oluşturulur?)

Mate desktop'ı kurmuştum ve menülerin hiçbiri işe yaramadı, f tuşları bile işe yaramadı.Dosya yöneticisi ile göz atarak xterm'i almayı başardım.

İşe yarayan tek şey şuydu: :

sudo pkill -u username

11.10 ve üzeri

İşte benim kişisel çözümüm!

Terminalde, çalıştır:

gedit ~/.bash_aliases

Ve ekle:

alias log-out="gnome-session-quit"

dosyaya! Şimdi sadece oturumu kapatmanız gerekiyor!

Gibi görünüyor gnome-session-save olarak yeniden adlandırıldı gnome-session-quit 11.10 için. Ana cevaptaki diğer her şey hala bu tek değişiklikle çalışmalıdır.

http://mail.gnome.org/archives/desktop-devel-list/2011-February/msg00147.html

Gnome oturumları için, gnome-session-quit iyi çalışıyor. Varsayılan olarak onay ister ve sonra oturumu kapatır (örn. --logout geçersiz kılınmadıkça bağımsız değişken varsayılır --power-off açıkça). Komutun oturumu kapatırken onay istememesini de söyleyebilirsiniz:

--no-prompt      End the session without user interaction. This only works with --logout.

gnome-session-quit 12.04'te hala geçerlidir.

OP, pencere / masaüstü yöneticisini belirtmediğinden ve gnome-session-quit tüm olasılıklarla çalışmayabilir, işte son birkaç sürümde birkaç kez kullandığım giriş ekranına veya seçiciye geri dönmenin genel bir X-windows yolu:

Bir terminalden (çeşitli şekillerde 'Alt-F2 + xterm veya Ctrl-T veya Crt-Alt-F1 ile çağrılır veya Nautilus'ta masaüstüne sağ tıklayıp "terminalde aç" kısayolunu kullanarak vb.) tür

sudo pkill X

Bu genellikle çoğu durum için aşırıdır. Asılı bir işlemim olduğunda veya hızlı bir şekilde çıkış yapmam gerektiğinde bunu kullanma eğilimindeyim. Bunu yaptığımda, Ubuntu kibarca X-windows'u yeniden üreterek beni giriş ekranına geri döndürdü.

Henüz kullanmadım power-off 'nin özelliği gnome-session-quit genellikle kullandığım gibi shutdown -P now bu amaçla.

Xubuntu'da (veya bir Xfce oturumu kullanırken), terminal üzerinden şu adımları izleyerek oturumu kapatabilirsiniz:

xfce4-session-logout --logout

Belirtmeniz gerekir --logout veya çıkış onay ekranı görüntülenir. Bu, oturum açtığınızda 'Xubuntu oturumu' veya 'Xfce oturumu' belirtmiş olsanız da çalışacaktır Lightdm oturum hala Xfce oturum yöneticisi tarafından yönetildiğinden.

Buna ek olarak, başka bir seçenek de oturumunuzu kapatacaktır:

xfce4-session-logout --fast  

Bu komut verilirse oturum kaydedilmez, bu nedenle normalde kullanmak en iyisidir xfce4-session-logout --logout.

Terminali kullanarak oturumu kapatma özelliği, askıya alma gibi diğer seçeneklerde olduğu gibi sizin için de çok yararlı olacaktır. xfce4-session-logout.

Daha fazla bilgi için bkz. man xfce4-session-logout ya da Ubuntu manpages çevrimiçi.

Aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

sudo service lightdm restart

Ubuntu Mate kullanımı için mate-session-save --force-logout. Bu gibi gnome-session-quit.

lubuntu 12.10 LXDE running on a Samsung netbook (CPU: 1.66 GHZ Intel Atom; RAM: 2GB)

Aşağıdaki iki komut beni hemen kapattı:

sudo pkill -u usernamesudo service lightdm restart

Denedim gnome-session-quit --force ve işe yarıyor!

Not: Ubuntu 15.04 kullanıyorum