Ubuntu'yu kurduktan sonra Windows'u nasıl kurabilirim?

Dizüstü bilgisayarımda Ubuntu var. Şimdi Windows 7'yi çift önyüklemeye yüklemek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Ubuntu dosyalarımı kaybedemem ve kırılabileceğimden korkuyorum YEMEK.

Gitmek burada için Sadece UEFI!

İşte genel taslak:

1. Pencereler için yer açın
  2. Windows'u Yükle
  3. Dağı /boot dizin veya bölüm
  4. Bootloader'ı yükleyin (YEMEK)

Sıfır Adım - Bir şey yapmadan önce önemli verilerinizi yedekleyin

Birinci Adım - Pencereler için yer açın

Açılmak Gpartedname ve Windows 7 için kaldırabileceğiniz bir bölüm veya bölümlenmemiş alan olarak en az 20 GB kullanılabilir olduğundan emin olun. Eğer bir bölümse, Ubuntu kurulumunuzu bozmadığından emin olmak için Grub'dan kaldırın — GParted kötü bir şey olmak üzereyse şikayet edecektir.

Akımı not edin /boot aygıt. Eğer bu orada görünmüyorsa, şunu not edin: / aygıt. Cihaz adı şöyle bir şey sda5.

İkinci Adım - Windows'u Yükleyin

Windows 7'yi yeni yaptığınız alana yükleyin

Üçüncü Adım - Montaj /boot

Not: Önyükleme dizinini veya bölümü canlı ortam ortamındaki yüklemeden monte etmek yerine yolu şu şekilde belirtebilirsiniz: --boot-directory grub-install parametresi, manpage hakkında daha fazla bilgi.

Yük yukarı senin Ubuntu canlı CD'si ve sonra bu komutları çalıştırın.

• Eğer ayrı bir tane yoksa /boot bölünme:

sudo mount /dev/DEVICENAME_FROM_STEP_ONE /mntsudo rm -rf /boot    # Careful here, make sure YOU ARE USING THE LIVE CD. I tried it, it works.sudo ln -s /mnt/boot /boot
  • Eğer AYRI bir tane varsa /boot bölünme:

sudo mount /dev/DEVICENAME_FROM_STEP_ONE /boot

Dördüncü Adım - Önyükleyiciyi yükleyin

Not: Bu yönergeler başlangıçta Windows 7 ve BIOS önyükleme bilgisayarları için yazılmıştır. UEFI ve Windows 8 ve üstü varsa, muhtemelen değiştirmeniz gerekir grub-pc ile grub-efi-amd64 içinde sudo apt-get install grub-pc.

Ardından bu komutlarla devam edin:

sudo apt-get updatesudo apt-get install grub-pcsudo grub-install /dev/sda     # NOTE THAT THERE IS NO DIGITsudo umount /boot

Ve yeniden başlat. İyi çalışmalı ve her iki sistemi de önyüklemelidir.

Yükler Pencereler sonra Ubuntu çift önyüklemeli bir Windows ve Ubuntu sistemi için önerilen işlem değildir, ancak mümkündür.

• Öncelikle, Ubuntu'nuzu kullanarak yeniden boyutlandırarak 50GB boş alanın kullanılabilir olduğundan emin olmalısınız Gpartedname gerekirse.
  • Ayrıca kullanın Gpartedname veya Disk Yardımcı Programı boş alanı aşağıdaki gibi biçimlendirmek için NTFS bu, Windows 7'nin "C" sürücüsüne ek olarak ek bir önyükleme bölümü oluşturmasını engeller.
  • Ardından, Windows DVD yükleyicisine önyükleme yapın ve Windows'u NTFS bölümüne yükleyin. Yeniden başlatıldığında, Windows otomatik olarak önyükleme yapar ve Windows önyükleyicisi grub'un yerini aldığından Ubuntu'yu seçmenize izin veren grub menüsünü görmezsiniz.

• Şimdi, yapmanız gereken Ubuntu'yu çalıştırmak Canlı CD veya CANLIUSB ve yüklemek önyükleme onarımı.

• Yüklemek önyükleme onarımı, tuşuna basarak bir terminal açın Ctrl+Alt+T ve aşağıdaki komutları yazın:

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair && sudo apt-get updatesudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair
  • Kurulumdan sonra, önyükleme onarımı otomatik olarak başlatılacak, eğer değilse, Dash üzerinden başlatılacaktır.

• Seçtiğinizden emin olun önerilen onarım yiyecekleri onarmak için. Yeniden başlat ve bu kadar.

• Artık açılışta Ubuntu, memtest ve Windows 7 arasından seçim yapmanıza izin veren bir Grub menüsüne sahip olmalısınız

Sadece UEFI!

Bu cevap yalnızca UEFI'Yİ kapsar ve UEFI eski BIOS'u başardığı için biraz daha modern bir cevap olması amaçlanmıştır. Ayrıca, burada "bunu nasıl yapabilirim" yerine " bunu nasıl yapabilirim" sorusuna cevap verdiği gerçeğine uyacak bazı düzenlemeler var.

Windows'u Ubuntu ile birlikte yüklemek için aşağıdakileri yapmanız yeterlidir:

1. Windows 10 USB'yi takın
  2. Ubuntu'nun yanında Windows 10'u yüklemek için sürücüde bir bölüm / birim oluşturun (birden fazla bölüm oluşturacaktır, bu normaldir; Ayrıca sürücünüzde Windows 10 için yeriniz olduğundan emin olun, Ubuntu'yu küçültmeniz gerekebilir)
  3. Windows 10'u yükleyin.

İşte bu!

Not: ikili önyüklemeniz için her şeyin hazır olduğundan emin olurken, Ubuntu'nun GPT bölüm tablosuna yüklenip yüklenmediğini kontrol edin! Bunu yapmayı planlıyorsanız, zamanın% 99'u GPT kullanıyor olsanız da, Ubuntu'nun uefı'sini mbr'ye yüklemek mümkündür ama Windows 10 bu garip kullanım durumunu desteklemiyor. Bu durumda, mümkünse gpt'ye dönüştürün. Değilse, yedekleyin ve yeniden yükleyin ve daha kolay olacağı için bunu tavsiye ederim.

önyükleme onarımı önerilen seçeneği uygulayarak canlı bir usb'den başlatılan gerçekten iyi bir iş çıkardı.

Önyükleme yaptığınızda bıos'unuzdaki önyükleme sırasını kontrol ettiniz mi? Doğrudan sabit sürücüye önyükleme yapıyorsanız, USB'yi her zaman özleyecektir. USB aygıt önyükleme seçeneğini öncelik listesinde daha yükseğe taşımanız gerekir.

Bilgisayarınızın kullandığınız USB bağlantı noktasında USB'den önyükleme yapmanıza izin verip vermediğini de kontrol edin.

Öncelikle, canlı bir CD / USB çubuğu ile önyükleme yapmanız ve ikinci bir tane oluşturmak için bölümünüzü küçültmeniz gerekir. Windows 7, "sistem ayrılmış" olarak adlandırılan ikinci bir bölüm gerektirir ve oluşturur. Nedenini bilmiyorum ama öyle. (Böylece, takas bölümünüz varsa üç bölüm veya dört bölümle sonuçlanacaksınız.)

Bölümünüz hazır olduğunda, Windows 7 DVD / USB çubuğunuzla önyükleme yapın ve Windows 7'yi yeni bölüme yükleyin.

Windows 7 yüklendiğinde GRUB kırılacak ve yalnızca Windows'u (otomatik olarak) önyükleyebileceksiniz. Sadece canlı bir Ubuntu CD / USB çubuğu ile önyükleme yapın ve düzeltin (diğer yorumlarda nasıl bahsedilir).

Şimdi bazı kullanıcıların karşılaşabileceği başka bir sorun:

Benim bir tane var. HP Mini 210 Windows 7 ile birlikte gelen netbook. Her şeyi sildim ve Ubuntu'yu kurdum. Daha sonra Windows 7'yi yeniden yüklemeye ve çift önyüklemeye karar verdim (üniversitemden şarapla çalışmayacak belirli bir uygulama için Windows'a ihtiyacım vardı). O zaman üç bölümüm vardı:

- Ubuntu- Swap- Backup/download storage

Şimdi Windows 7'yi yüklemeye çalıştığımda bir sorunla karşılaştım çünkü Windows 7'nin ikinci bir birincil bölüm oluşturması gerekiyor (sistem ayrılmış). Zaten üç bölümüm vardı ve bu nedenle iki tane daha oluşturamadım. Buradaki geçici çözüm, bir genişletilmiş bölüm hem takas hem de yedekleme depolama alanını içereceksiniz. Şimdi var:

- Ubuntu (primary)- Extended  - Swap  - Backup/download storage- Windows 7 (primary)- Windows 7 system reserved (primary)

Windows'u yüklemek için Windows'a ayrılmış boş bir bölüme ihtiyacınız vardır. Bunu yaparsanız, devam edin ve normal yükleme prosedürünü kullanarak bunu yükleyin. Kurulumdan sonra, Windows'a yeniden başlatın ve Windows'u deneyimlemek için birkaç kez daha yeniden başlatın ;-) (üzgünüm, direnemedim)

Dediğin gibi, bu kırılacak. YEMEK ve bilgisayarınız bundan sonra yalnızca Windows'u önyükleyebilir. Grub'u geri yüklemeye ve çift önyükleme yapabilmeye adanmış bir yardım bölümü olduğu için umutsuzluğa kapılmayın. Bak burada. Bunu yaptıktan sonra bilgisayarınız Ubuntu'nun yanı sıra Windows'u da önyükleyebilecektir.

Başlamadan önce, geçerli Ubuntu yüklemesinin (açıkça üzerine yazmak istemediğiniz) konumunu (sabit sürücü numarası, içindeki bölüm numarasını ve bölüm numarasını) ve windows'u yüklemek istediğiniz boş bölümü çok dikkatli bir şekilde not edin. Ayrıca, Windows yüklemesi sırasında, Windows'u yüklediğinizden başka herhangi bir bölümü biçimlendirmeyi teklif ederse, lütfen kabul etmeyin.

Bilgisayarınızın önceden yüklenmiş bir kopyasıyla birlikte gelmesi durumunda Windows 8 ve onu kaldırdınız çünkü birçok insan size nefret etmenizi söyledi ve Ubuntu'yu kurduktan sonra bunun istediğiniz şey olmadığını fark ettiniz, buna dikkat edin:

Bilgisayarınız UEFI ile önyükleme yapar ve bir GPT bölüm tablosuna sahiptir.

Yüklemek için Windows 7 Windows 7 yükleme medyasını UEFI modunda oluşturun ve önyükleyin veya önyükleme modunu ve bölüm tablosunu eski olarak ayarlayın.

En tasarruf yolu, önce Windows 7'yi yüklemek ve bundan sonra Ubuntu'yu yeniden yüklemektir. Bu, grub'un çalışmasını sağlayacaktır.

Ayrıca bölümlerinizi canlı bir cd ile düzenleyebilir ve ardından Windows 7'yi yükleyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda Ubuntu'ya canlı bir cd ile önyükleme yapar ve grub'u geri yüklersiniz. Bununla birlikte, bu prosedür, onları doğru sıraya yerleştirmekten biraz daha hassastır.

I suggest you virtualize Windows 7 with something like VirtualBox (http://www.virtualbox.org)

Bu şekilde, Önyükleyici Grubunuzu yok etme şansı olmadan Windows ve Linux'u aynı anda çalıştırabilirsiniz.

Neden Windows 7'yi çalıştırmak istediğinizi bilmiyorum, ancak windows için bilgisayarınızın tam donanım kapasitesine (örneğin En Yeni 3D Oyunları çalıştıran) ihtiyacınız yoksa sanallaştırma iyi bir çözüm olabilir.

Win 7’yi yalnızca ara sıra kullanacaksanız, virtualbox kullanarak konuk veya sanal makine olarak yüklemeyi de deneyebilirsiniz. Bu [soruya] bakın (wine - How to run Windows XP inside Ubuntu - Ask Ubuntu ) ve bu seçenekle ilgili ayrıntılar için yorumlar da dahil olmak üzere cevabı kabul etti.

Kolaylık sağlamak için, bir dahaki sefere GRUB sorunlarını kaydetmek için Ubuntu’dan önce Windows’u yükleyin.

Dizüstü bilgisayar yerine masaüstü bilgisayarı olan kişiler için: ikinci işletim sistemi için ayrı bir sabit disk almayı düşünün. Bu şekilde çok daha az güçlük. (Yapmanız gereken tek şey, Windows’u yüklemeden önce önyükleme sırasını değiştirmek veya Ubuntu sürücüsünün bağlantısını kesmek, ardından geri değiştirmek ve update-grub’u çalıştırmaktır)

Önceden yüklenmiş bir kopyaya sahip bilgisayarların ** Windows 8 ** farklı bir bölüm tablosuna sahip olduğunu ve BIOS yerine UEFI kullandığını unutmayın. Bunu bir cevap olarak vermeli miyim? Aşağı kaydırın.

Bu makalede, ubuntu’yu yükledikten sonra windows 7/8/8.1/10’un nasıl yükleneceği ayrıntılı olarak açıklanmaktadır: http://www .linux geliştiricisi.boşluk / yükleme-windows-sonra-linux/