Windows'u önyükleyicide varsayılan olarak önyükleyecek şekilde nasıl ayarlayabilirim?

Önyükleyiciyi, Windows 7 / Ubuntu 11.04 ile çift önyüklememde, Windows'un Ubuntu yerine standart olarak başlayacağı şekilde nasıl ayarlayabilirim?

Özelleştirme /etc/default/grub dosya

Bir grub dosyasını düzenlemeyi kullanarak bunu yapmanın iki yolu vardır. Bunlar aşağıda açıklanmıştır Ubuntu Topluluk Belgeleri Grub2 sayfası

İki yol vardır:

• En son hangi işletim sistemini önyüklediğinizi, "kayıtlı yöntem" i önyükleyin.
    • Benim kullandığım bu. Hangisini kullanacağıma karar vermeme izin veriyor ve güncelleme yaparken kullanışlı olan bu sisteme yeniden başlamama izin verecek.
  • Varsayılan olarak belirli bir işletim sistemini önyükleyin.
    • Tam sorunun cevabı.

Yeni varsayılan olarak ayarlanacak menüyü bulma

Başlamak için neyi önyüklediğimizi veya önyüklemek istediğimizi bulmamız gerekiyor. İle bir terminal açın Ctrl+Alt+t ve yazın

grep menüsü / önyükleme / grub / grub.cfg

user@YourComputer:~$ grep menuentry /boot/grub/grub.cfgmenuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.35-31-generic' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.35-31-generic (recovery mode)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.35-30-generic' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.35-30-generic (recovery mode)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {menuentry "Memory test (memtest86+)" {menuentry "Memory test (memtest86+, serial console 115200)" {menuentry "Windows NT/2000/XP (loader) (on /dev/sda1)" {menuentry "Ubuntu, with Linux 2.6.32-34-generic (on /dev/sdb1)" {menuentry "Ubuntu, with Linux 2.6.32-34-generic (recovery mode) (on /dev/sdb1)" {menuentry "Ubuntu, with Linux 2.6.32-33-generic (on /dev/sdb1)" {menuentry "Ubuntu, with Linux 2.6.32-33-generic (recovery mode) (on /dev/sdb1)" {menuentry "Windows Vista (loader) (on /dev/sdc1)" {

Birden çok işletim sistemini önyüklerken "kaydedilmiş" yöntemin kullanışlı olabileceğini görebilirsiniz. İstediğiniz girdinin adını kaydedin örn. Windows NT/2000/XP (loader) (on /dev/sda1) daha sonra ihtiyacımız olacak.

Düzenleme /etc/default/grub dosya

Terminali yazın

sudo nano -B /etc/varsayılan/grub

ve eğer istenirse şifreniz. Bu nano editör açılacak.

A. Kaydedilen yöntem - Tercih ettiğim şekilde, standart grub dosyasından aşağıdaki değişiklikleri yaptım.

• Değerini değiştirdim GRUB_DEFAULT -e doğru saved:

GRUB_DEFAULT=saved
  • Ben etkinleştirdim SAVEDEFAULT işlevi aşağıdaki satırı ekleyerek:

GRUB_SAVEDEFAULT=true

B. Özel menuentry - İstediğin şekilde

• Değerini değiştirme GRUB_DEFAULT her zaman önyükleme yapmak istediğiniz Windows sisteminin adına. İlgili Grub menüsünün adı önceki bölümde açıklandığı şekilde bulunabilir.
  • Windows XP'nin açılışta her zaman varsayılan olarak ayarlanmasını istedim, ayarlardım GRUB_DEFAULT -e doğru "Windows NT/2000/XP (loader) (on /dev/sda1)":

GRUB_DEFAULT="Windows NT/2000/XP (loader) (on /dev/sda1)"

Not: Ubuntu'nun bazı sürümleri tek fiyat teklifi (') ve çift fiyat teklifi (") gerektirir.

Ayrıca ayarlayabilirsiniz GRUB_DEFAULT menü girişi listesindeki satır numarasına (0 ilk olacak şekilde), ancak Ubuntu'daki çekirdek güncellendiğinde grub yeni çekirdeği listenin en üstüne ekler, çünkü Windows menü girişi listesindeki sonuncusu olduğundan numarayı değiştirmeniz gerekir. Bunu menü giriş listemde görebilirsiniz.

Önyükleme yapılandırmasını güncelleştirme

Şimdi kaçmak zorundasın.

sudo güncellemesi-grub

oluşturulan sistemi güncellemek için grub.cfg dosya içinde /boot/grub/ dizin.

user@YourComputer:~$ sudo update-grubGenerating grub.cfg ...Found background: /usr/share/images/grub/Apollo_17_The_Last_Moon_Shot_Edit1.tgaFound linux image: /boot/vmlinuz-2.6.35-31-genericFound initrd image: /boot/initrd.img-2.6.35-31-genericFound linux image: /boot/vmlinuz-2.6.35-30-genericFound initrd image: /boot/initrd.img-2.6.35-30-genericFound memtest86+ image: /boot/memtest86+.binFound Windows NT/2000/XP (loader) on /dev/sda1Found Ubuntu 10.04.3 LTS (10.04) on /dev/sdb1Found Windows Vista (loader) on /dev/sdc1done

Ek

Nano ile ilgili notlar

nano terminalde kullanımı özellikle kolaydır. Ok tuşları ile hareket ettirin. Eklemelerinizi yazın, istenmeyenleri silin.

Bu -B veya --backup seçenek, önceki sürümünü geçerli dosya adına yedekler. ~. Korkunç olması durumunda çok kullanışlı Yağ pfinger etkisi.

İşin bittiğinde, Ctrl+o bu, düzenlemelerinizi bir düğmeye basarak kaydetmenize izin verecektir Enter ve Ctrl+x kapanacak. Bu ve diğer seçenekler terminal ekranının alt kısmında ^ belirten Ctrl.

^G Get Help    ^O WriteOut    ^R Read File   ^Y Prev Page   ^K Cut Text    ^C Cur Pos^X Exit        ^J Justify     ^W Where Is    ^V Next Page   ^U UnCut Text  ^T To Spell

Nano, sudoeditor ve diğer editörler hakkında notlar

Ubuntu topluluğundan bazıları şunları öneriyor sudoedit yerine nano. Tavsiye ederim nano — ubuntu'nun sonraki dağıtımlarında varsayılan sudoedit editörü olan - yerine sudoedit, çünkü yönetici olmadığınız sürece varsayılan, açık olmayan yollarla geçersiz kılınabilir. sudoedit düzenlenen dosyanın bir yedek kopyasını otomatik olarak kaydetmesi daha güvenlidir, ancak -B komut satırı seçeneği nano aynı şeyi yapıyor. nano editörlerden daha sezgiseldir vi veya emacs çok esnektir, ancak çok sayıda komut, kısayol veya farklı mod öğrenmeyi gerektirir.

Kullanmamayı tercih ederseniz nano editör ve yerine Gnome Metin Editörünü tercih edin sudo nano -B kullanmak gksu gedit. Bunu genellikle büyük dosyalar için yapıyorum ve /etc/default/grub kolayca büyük bir dosya olarak kabul edilebilir. Böylece yazın gksu gedit /etc/default/grub yerine sudo nano -B /etc/default/grub. Gnome metin düzenleyicisinin bunu yaptığını unutmayın değil otomatik olarak yedekleme yapın!

Grub dosyamla ilgili notlar

Kişisel ihtiyaçlarım için grub'da bazı değişiklikler yaptım. Ay lansmanının arka plan resmi gibi. Bunların nasıl yapılacağı şu adreste tartışılmaktadır: Grub2'deki Ubuntu Topluluk Belgeleri sayfası, tavsiye.

Başarılar!

Biraz komut satırı hilesiyle, yeni bir çekirdek ne zaman kurulursa kurulsun, grub'un varsayılanını her zaman belirli bir grub girişi (örneğin Windows) olarak alabilirsiniz.

Bir terminal türünde:

fgrep menuentry /boot/grub/grub.cfg

Bu, tüm grub girişlerinizi gösterecektir - örneğin

Varsayılan yapmak istediğiniz girişi vurgulayın - örneğin ekran görüntüsünde Windows 7. Sağ tıklayın ve seçin copy

Tip

gksu gedit /etc/default/grub

Girişi değiştir

GRUB_DEFAULT=0

-e doğru

GRUB_DEFAULT="Windows 7 (loader) (on /dev/sda2)"

yani istediğiniz girişi yapıştırın (tırnak işaretleri dahil)

Kaydet, sonra yaz

sudo update-grub

kaynak

Düzenlemeniz gereken /etc/default/grub windows'u varsayılan işletim sisteminiz olarak ayarlamak için dosya.

ilk adım. Grub menüsünde Windows işletim sisteminin konumunu belirleyin. Bunu yapmak için, tuşuna basarak bir terminal açın Ctrl+Alt+T ve aşağıdakileri yazın:

grep menuentry /boot/grub/grub.cfg

Bu, grub menü girişlerini listeler. Grub menümü örnek olarak kullanacağım:

menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.38-8-generic' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.38-8-generic (recovery mode)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {menuentry "Memory test (memtest86+)" {menuentry "Memory test (memtest86+, serial console 115200)" {menuentry "Windows 7 (loader) (on /dev/sda1)" --class windows --class os {

Daha sonra Windows bölümünü seçeceksiniz, benim durumumda "Windows 7 (loader) (on / dev / sda1)" çift tırnak işaretleri dahil ve kopyalayın.

İkinci Adım. Açın /etc/default/grub dosya. Bunu yapmak için terminalde aşağıdakileri yazın:

gksudo gedit /etc/default/grub

Gedit ile / etc / default / grub dosyasını açacaktır. İçin bak GRUB_DEFAULT=0 satır ve değerini 0'dan seçili Windows menü girdisine yapıştırarak değiştirin. .

GRUB_DEFAULT="Windows 7 (loader) (on /dev/sda1)"

Alternatif olarak, Windows işletim sisteminin dizin konumunu belirten bir tamsayı değeri kullanabilirsiniz, indeksin 0'da saymaya başladığını unutmayın, bu nedenle örneğimde Windows işletim sistemi değeri 4 olur, bu nedenle de ayarlayabilirsiniz

GRUB_DEFAULT=4

Bundan sonra, grub'u yazarak güncellemeniz gerekir

sudo update-grub

Bunu takip edebilirsiniz nitstorm cevabı burada ,

Eklemek zorunda kalacaksınız Grub-özelleştirici arasında

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizersudo apt-get updatesudo apt-get install grub-customizer

Ardından dash, uygulama merceğinden başlatın.

enter image description here

yukarıdaki menü sizinkinden farklı olacaktır, bu nedenle akıllıca seçin ve Windows 7 girişini seçin ve üst Menü çubuğundan, önyükleme sırasında en üst konuma sahip olmak için yukarı doğru hareket ettirmek için ^ okunu seçin.

Windows'a doğrudan önyükleme yapmak için preference ve windows'u yüklemek için önyükleme süresini azaltın.

enter image description here

Bu, "Grub Customizer" adlı bir GUI aracıyla kolayca yapılabilir.

Grub Özelleştirici nedir?

Grub Customizer, grub2'yi yapılandırmak için kullanılan bir grafik arabirimdir. Uygulama, kullanıcının önyükleme menüsü öğelerini eklemesine, kaldırmasına, dondurmasına, yeniden adlandırmasına ve yeniden sıralamasına olanak tanır

Nasıl kurulur?

Vurma Alt+Ctrl+T terminali açmak ve aşağıdaki komutları tek tek çalıştırmak için:

sudo add-apt-repository PPA: danielrichter2007 / grub-customizersudo apt-get updatesudo apt-get install grub-customizer

Nasıl kullanılır?

• Kurulduktan sonra, Unity dash'i açmak ve "" yi aramak ve açmak için Süper tuşa (Windows tuşu) basın.
  • Linux'u tıklatarak Linux grubunu seçin ve araç çubuğundaki aşağı oka tıklayarak aşağı taşıyın. İşlem tamamlandıktan sonra kaydet'i tıklayın. İşte bu!

Ubuntu'nun Linux grubundan taşınamaması gibi tek girişleri kendi gruplarından taşıyamayacağınızı unutmayın.

Gösterge tablosundan başlatabileceğiniz başlangıç yöneticisi'ni kullanın. Orada açılır menüden başlamak için işletim sistemini kullanabilirsiniz.

Değerini değiştirme GRUB_DEFAULT içinde /etc/default/grub önyükleme yaparken kullanılabilir işletim sistemleri listesinde windows ne olursa olsun. Örneğin benim durumumda bu satırı değiştirmek zorunda kalacağım

GRUB_DEFAULT=0

-e doğru

GRUB_DEFAULT=5

Bundan sonra koş sudo update-grub.

Windows girdisinin adını belirleme

GRUB üzerinde, aşağıdaki gibi bir giriş olmalı Windows 7 (loader) (/dev/sda1). Makinende o ismin ne olduğunu bilmemiz gerek, o yüzden aç Terminal ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

$ fgrep menuentry /boot/grub/grub.cfg

Çıktı böyle bir şey olmalı:

if [ x"${feature_menuentry_id}" = xy ]; then  menuentry_id_option="--id"  menuentry_id_option=""export menuentry_id_optionmenuentry 'Linux Mint 14 Cinnamon 64-bit, 3.5.0-17-generic (/dev/sda6)' --class linuxmint --class gnu-linux --class gnu --class os {menuentry 'Linux Mint 14 Cinnamon 64-bit, 3.5.0-17-generic (/dev/sda6) -- recovery mode' --class linuxmint --class gnu-linux --class gnu --class os {menuentry "Memory test (memtest86+)" {menuentry "Memory test (memtest86+, serial console 115200)" {menuentry 'Windows 8 (loader) (en /dev/sda1)' --class windows --class os $menuentry_id_option 'osprober-chain-06B66EA8B66E97C7' {menuentry 'Microsoft Windows XP Embedded (en /dev/sda4)' --class windows --class os $menuentry_id_option 'osprober-chain-7246B3A846B36C0B' {

Konuştuğumuz çizgiye bak! Benim makinemde, öyle Windows 8 (loader) (en /dev/sda1). Girişinizin adını bir yere yazın ve şimdi varsayılan olarak ayarlayalım.

Windows girdisini varsayılan olarak ayarlama

Bu çok kolay!

İlk olarak, yapılandırma dosyamızı şununla açın: gedit (bir metin düzenleyicisi) kök olarak, bu komutu çalıştırma:

$ gksudo gedit /etc/default/grub

Bu satırı ara:

GRUB_DEFAULT = 0

Ve değiştir 0 Windows girişinizin adıyla. Bilgisayarımda:

GRUB_DEFAULT = "Windows 8 (loader) (en /dev/sda1)"

Şimdi sadece dosyayı kaydedin, kapatın gedit ve grub'u güncelleyin.

Grub'u güncelleme

Sadece bu komutu çalıştır:

$ sudo update-grub

Şimdi sadece yeniden başlatın ve Windows girişi varsayılan olarak vurgulanmalıdır!

Grub-Özelleştirici:

Kullanımı çok kolay bir grafik GRUB2 ayar yöneticisidir. Şimdilik, yalnızca GRUB2 menü girişlerini düzenlemenize izin verir: girişleri yeniden sırala, yeniden adlandır veya ekle / kaldır. Ayrıca arka plan görüntüsünde ve menü zaman aşımında değişikliklere izin verecektir. Bunlar aslında önyüklemeyi oluşturan komut dosyaları olduğundan.cfg dosyası, Grub Özelleştiricisi gerçek komut dosyası sırasını değiştirir ve ardından yeni bir önyükleme oluşturur.cfg bu nedenle, "sudo update-grub" çalıştırırsanız, özelleştirmenizin üzerine yazılmaz.

Tecrübelerime göre, Win7 / Ubuntu 11.04 için önyükleme önceliğini değiştirmenin o kadar kolay olmadığını fark ettim. Başlangıç Yöneticisi gibi yardımcı program,varsayılan önyükleme sistemini değiştirmeye çalışıyor gibi görünüyor, ancak yeniden başlatıldıktan sonra hiçbir şey olmuyor (11.04 varsayılan olarak önyüklemeye devam ediyor). Böyle bir durumda Grub Özelleştiricisini öneririm Webupd8'de Özelleştirilmiş Grub Grub2 ile iyi çalışır. Sadece 11.04 ve Win7 bırakarak tüm absolete önyükleme seçeneklerini kaldırdım (birçoğu var). Ve sonra bir önyükleme önceliğini değiştirdi. Şimdi, her şey iyi çalışıyor :)

İyi şanslar.

‘Yeterince aktif olmadığım’ için buraya bir cevap gönderemiyorum… ama burada hiçbir şey yüklemeye gerek kalmadan çok daha kolay bir çözüm var: 'dpkg-divert --divert /etc/grub.d/31_linux – /etc/grub’u yeniden adlandırın.d/10_linux. Bu, diğer işletim sistemlerini önyükleme listesinde ilk sıraya koyacaktır. Ardından listeyi güncellemek için update-grub` komutunu çalıştırmanız yeterlidir. Açıkçası bunları kök olarak yapın.